Nový MAJOR

Výrobce obnovuje legendární jméno MAJOR, původní traktory tohoto  označení byly vyráběny od roku 1960.   Tehdy poprvé brněnská továrna  zavedla systém výroby spočívajících v používání stejných součástek, vznikla první unifikovaná řada traktorů - společná komponentová základna pro různé výkony. Zvláště legendárními se staly typy Major 3011 nebo 4011 vyráběné v období 1960 – 1967.  

V r. 2013 Zetor navazuje na tuto slavnou historii  projektem New Major –  zcela nový typ traktoru  najíždí do sériové výroby. Jedná se opět o jednoduchý lehký traktor ( provedení 4 x 4 ) pro rodinné farmy nebo komunální práce. Srdcem nového traktoru je ( opět unifikovaný ) čtyřválcový přeplňovaný motor Zetor  s výkonem 77 k ( 57 kW ) konstrukčně známý z nejmenší Proximy.  Na motor navazuje suchá dvoulamelová spojka a čtyřstupňová synchronizovaná převodovka s redukcí. Reverzace je řazena mechanicky přes spojku. Jednoduchá je i hydraulika ( s vnitřním pístem ), 1 – 2 vnější hydraulické okruhy. Maximální výšku traktoru se podařilo udržet pod 260 cm.  Major není určen pro těžké práce ( přední vývodový hřídel, lesnická nástavba, agrohák  atd.),  spíše než do sofistikované Compact třídy míří do kategorie Lowcost – s cílem minimalizace pořizovacích i provozních nákladů. Přesto je možné Majora vybavit např. klimatizací nebo čelním nakladačem.

Jízdní zkoušky a první zkušenosti ukazují, že Major je veskrze sympatický traktor. Motor jde ochotně do otáček, řazení převodových stupňů je velmi komfortní, ovládání  jednoduché a lehké. Příjemný je prosklený střešní průhled, je nejen užitečný, ale opticky zvětšuje kabinu. Kabina je dostatečně velká, byť je schválená jako jednomístná, pro krátké přejezdy je možná legální přeprava druhé osoby.  Základní cena mírně nad 500 tis. Kč za plnohodnotný traktor je velmi zajímavá, o čemž svědčí velký zájem veřejnosti.

Komplexnější inovace řady Proxima přijde na řadu během letošního roku. Nejvíce se prodává základní provedení Proxima Agro – jednoduchý traktor s šestistupňovou převodovkou a mechanickou reverzací s výkony 48 – 71 kW (65 – 95 k). Technickou inovací již prošla Proxima POWER, nejmodernější Zetor střední výkonové kategorie – nyní s již s upravenou a dobře pracující reverzací a třístupňovým automatickým powershiftem a výkonem až 86 kW (117 k).

Traktory Zetor 2013 včetně řady MAJOR vám nabízíme v naší novém traktorovém showroomu ve Stříteži (u Českého Těšína) – přijměte pozvání k návštěvě.

Pro bližší informace volejte tel.: 724 033 724, e-mail: dobryden@mitrenga.cz

 

 

NGRjN